Interview

Jasan vid na srednjoj udaljenosti

Essilor Interview sočiva sa svoja dva dizajna, Interview 0,8 i Interview 1,3 predstavljaju idealno rešenje za sve one presbiope koji ne žele da im se tačka jasnog vida završava na 40 centimetara.

Presbiopija, ili „staračka dalekovidost“ je poremećaj vida koji se javlja najčešće posle 40. godine života. Posledica je postepenog gubitka sposobnosti oka da fokusira predmete u blizini. Kod ametropa (osobe koje već nose naočare za daljinu) gubi se sposobnost da se sa postojećom korekcijom za daljinu, vidi jasno i na blizinu. Ovde treba istaći da opseg jasnog vida zavisi od adicije, gde sa povećanjem adicije dolazi do smanjenja distance jasnog vida.

Ovo za posledicu ima to da sa klasičnim monofokalnim sočivima vaš klijent neće moći jasno da vidi na računaru i da paralelno čita tekst koji mu je na stolu. Ovo se dešava zbog činjenice da računar i tekst na stolu nisu na istoj distanci. U ovakvim situacijama, ako se ipak ostaje pri monofokalnim sočivima, imamo moguća tri rešenja.

Evo jednog primera. Klijent nema dioptriju za daljinu, a za blizinu mu je dioptrija 2.00, pa zaključujemo da je reč o adiciji 2.00. Uobičajeno je da je dioptrija za računar sa ovakvom adicijom manja za 0.75, odnosno za računar bi bila dioptrija 1.25.

Hajde da vidimo koje su nam opcije ako koristimo monofokalna sočiva.

Jedna od opcija je da se daje potrebna korekcija za blizinu (u ovom slučaju je to +2,00), i to će dati jasan vid na blizinu (čitanje, telefon...) ali će navedena korekcija biti prejaka za monitor i u tom slučaju monitor će morati da bude neprirodno primaknut očima.

Druga opcija podrazumeva idealnu korekciju za računar (u ovom slučaju je to 1.25), ali će u tom slučaju dioptrija za blizinu (tekst za čitanje ili telefon) biti preslaba  i tu će klijent svakako imati problem sa oštrinom vida.

I na kraju treća opcija. Reč je o varijanti koja uzima rešenje iz oba prethodna slučaja pa tako klijent dobija dioptriju koja "rešava korektno" oštrinu vida i za blizinu i za srednju distancu, ali ni za jednu od navedenih distanci ne bi davala oštrinu vida koja je moguća. To bi značilo da bi bilo reč o dioptriju koja bi se nalazila između prve i druge varijante (dioptrija bi bila ili 1.50 ili 1.75)

Zaključujemo da  smo u sve tri opcije morali da pravimo nekakav kompromis. Nema potrebe za tim kada Interview sočiva rešavaju sve navedene probleme. Bitno je istaći da je adaptacija na ovakva sočiva dosta jednostavnija nego na klasična progresivna sočiva.

Interview je samo jedno od rešenja koja proizvođači nude kao kancelarijska sočiva. U narednim tekstovima ćemo se baviti i ostalim rešenjima. Interview sočivo je interesantno zato što postoji kao lagersko, pa je cena prihvatljiva za vaše klijente. Cene za Interview lagerska sočiva možete da pogledate OVDE.

Ukoliko želite da pogledate cene i materijale koji su dostupni, kao i tehničke specifikacije za svaki proizvod ponaosob,  to možete da pogledate u okviru aplikacije OnlineOptika na dole navedenom linku:


Ovaj tekst je deo portala OnlineOptika, koji pored stručnih tekstova sadrži i aplikaciju koja pomaže vođenju optičarske radnje. Više o portalu i aplikaciji možete da pročitate ovde, a ukoliko želite da isprobate ovo jedinstveno rešenje pišite nam [email protected]

Za pristup svim tekstovima na portalu neophodno je da se logujete na portal. Pristupne parametre možete da dobijete potpuno BESPLATNO. Potrebno je samo da nam na [email protected] pošaljete zahtev sa nazivom i adresom optike. Zahtev treba da bude poslat sa e-mail adrese optike. Više informacija o aplikaciji možete da dobijete na telefon +381 64 159 83 61.

banner text