Kratkovidost kod dece

Kratkovidnost trenutno pogađa otprilike trećinu svetske populacije, a predviđanja su kako će do 2050. zahvatiti polovinu ljudi na Zemlji.

Globalna stopa kratkovidnosti brzo raste, a evo i zašto:

  • Deca su sve više u zatvorenom, uče preko ekrana i sve više zadataka rade na računarima i tabletima
  • Sve manje vremena provode na otvorenom, u igri
  • Znatno se povećalo vreme koje provode na digitalnim uređajima, bilo zbog edukacije ili zabave

Kratkovidnost većinom počinje u detinjstvu i brzo napreduje sve do rane odrasle dobi te može rezultirati raznim očnim bolestima. Progresija dečije kratkovidnosti ne može se zaustaviti, ali sve veći broj istraživanja pokazuje da specifična dioptrijska sočiva mogu usporiti njeno napredovanje.  Ideja nam je da u posebnom tekstu obradimo temu ovakvih dioptrijskih sočiva.

Kvalitetan vid je savršen ulog u budućnost

Koliko vaša deca dnevno provode pred malim ili velikim ekranima? Promena detetovog vizuelnog okruženja kao i povećanje vremena provedenog na otvorenom mogu pomoći. Dečije oči su u razvoju i izuzetno je važno zaštititi ih od štetnog plavo-ljubičastog svetla. 

Evo par preporuka za roditelje:

  1. Redovno vodite svoju decu na oftalmološke preglede. Preporučuje se da se prvi pregled obavi pre polaska u školu, a zatim najmanje jednom godišnje. Na taj način se može rano otkriti miopija i preduzeti odgovarajuće mere za sprečavanje njenog napredovanja.

  2. Pobrinite se da vaše dete provodi dovoljno vremena napolju. Brojna istraživanja su pokazala da deca koja provode više vremena napolju imaju manji rizik od razvoja miopije. Takođe, boravak napolju može pomoći u zaustavljanju napredovanja miopije kod dece koja već imaju ovaj problem.

  3. Ograničite vreme koje vaše dete provodi gledajući u blizinu. Dugotrajno gledanje u blizinu, kao što je gledanje u ekran računara, tableta ili mobilnih telefona, može povećati rizik od razvoja miopije kod dece. Pokušajte da ograničite vreme koje vaše dete provodi na ovaj način i uvedite pauze kako bi odmaralo oči.

  4. Podstičite dete da drži knjige i druge predmete na odgovarajućoj udaljenosti od očiju. Preporučuje se da dete drži predmete koje gleda na udaljenosti od najmanje 30 cm, što može smanjiti naprezanje očiju i rizik od razvoja miopije.

  5. Osigurajte dovoljno svetla u prostoriji u kojoj vaše dete uči i čita. Nedovoljno svetlo može prouzrokovati naprezanje očiju i povećati rizik od razvoja miopije kod dece.

  6. Razgovarajte sa oftalmologom o mogućnosti nošenja kontaktnih sočiva ili naočara koje mogu usporiti napredak miopije kod vašeg deteta.

Ukoliko primetite bilo kakve promene u vidu vašeg deteta ili sumnjate da bi moglo imati problema sa vidom, odmah ga odvedite na pregled kod oftalmologa. Rana dijagnoza i adekvatno lečenje mogu pomoći u sprečavanju napredovanja miopije i obezbediti bolji vid i kvalitetniji život vašeg deteta.

U okviru aplikacije OnlineOptika možete da pogledate dioptrijska sočiva koja su specijalno dizajnirana za decu sa svim njihovim karakteristikama.

 


Ovaj tekst je deo portala OnlineOptika, koji pored stručnih tekstova sadrži i aplikaciju koja pomaže vođenju optičarske radnje. Više o portalu i aplikaciji možete da pročitate ovde, a ukoliko želite da isprobate ovo jedinstveno rešenje pišite nam [email protected]

Za pristup svim tekstovima na portalu neophodno je da se logujete na portal. Pristupne parametre možete da dobijete potpuno BESPLATNO. Potrebno je samo da nam na [email protected] pošaljete zahtev sa nazivom i adresom optike. Zahtev treba da bude poslat sa e-mail adrese optike. Više informacija o aplikaciji možete da dobijete na telefon +381 64 159 83 61.

banner text